Prečo sa oplatí vyskúšať minimalizmus

Povedzme si úprimne, upratať si doma len tak bežne, je celkom robota. Začať ale triediť a zjednodušovať si celú domácnosť, je ešte minimálne o dve úrovne vyššie. Keď už mám niečomu obetovať tak veľa času, potrebujem k tomu aj dobrý dôvod. Takže, aké výhody minimalizmus prináša? Alebo, aby som bola osobnejšia, aké výhody to prinieslo nám doma?

1. Menej upratovania

Toto je pre mňa tá najväčšia výhoda. Ľudia, ktorí ma poznajú od detstva, vedia, aký je môj vzťah k upratovaniu. A väčšina z nich by pri pomyslení na to, že práve ja idem dávať niekomu nejaké rady týkajúce sa upratovania, buď dostala záchvat smiechu, alebo by si dvakrát preverili, či ja som naozaj ja.

Bola som totiž zvyknutá na to, že keď sa upratuje, trvá to príšerne dlho. Kým človek dá dole všetky veci z poličiek a utrie v nich prach, kým pozdvíha zo zeme všetky veci a povysáva vo všetkých kútoch, kým vytriedi, operie, vysuší a poskladá všetko prádlo, zaberie to celú sobotu a ešte polovicu nedele. Takže je jasné, že som upratovanie z duše nenávidela.

Moja predstava trávenia víkendov bola úplne iná – mať voľno, ísť na výlet, rozhodne nie tráviť ho celý upratovaním. S minimalizmom sa nám to doma viac-menej podarilo. Upratovať stále musíme, samozrejme, ale trvá to oveľa kratšie. A ešte ma to, práve vďaka tomu, že to máme rýchlo za sebou, aj začalo baviť.

Druhá vec (a odpusťte mi pejoratívum), nie je bordel ako bordel. Je rozdiel, či upratujete hračky v detskej izbe pred spaním pol hodinu a stále z toho nemáte dobrý pocit, alebo či v priebehu piatich minút všetkým veciam nájdete ich miesto.

2. Dýchajúci priestor

Predstavte si, že prídete na návštevu, kde to vyzerá asi tak, ako na obrázku. Ak by ste mali problém sústrediť sa na rozhovor alebo by ste mali potrebu začať upratovať, bola by to úplne prirodzená reakcia. A to vôbec nemusíte byť milovník upratovania. Prečo je to tak?

Tento článok sumarizuje rôzne vedecké štúdie, ktoré sa zaoberali vplyvom neporiadku na človeka. Autori citujú viacero výskumov, ktoré dokazujú, že množstvo vecí, ktoré máme alebo okolo seba vidíme, ovplyvňuje kvalitu spánku, produktivitu, dokonca aj stravovacie návyky či vzťahy. A vplýva aj na našu schopnosť rozhodovať sa či sústrediť.

Zdroj obrázka: abcnews.com

Minimalizmus nám doma umožnil voľne dýchať. Deti sa, dokonca aj v malom trojizbovom byte, môžu pokojne naháňať. Viem sa viac sústrediť na hocičo, čo práve robím alebo viem plnú pozornosť venovať ľuďom, s ktorými som, keďže mi stále neobiehajú myšlienky k tomu, čo ešte treba upratať.

Raz som čítala, že v momente, keď si upracete a zjednodušíte domácnosť, dostane priestor nekonečné využitie. Keď vám niečo doma zaberá miesto, viete to využiť len na to, na čo je to určené. Ak vám polovicu obývačky zaberá nábytok plný sošiek a dekorácií, viete ho využiť len na občasné kochanie sa a utieranie prachu. V momente, keď sa zbavíte možno len jednej-dvoch skriniek, otvoria sa vám nekonečné možnosti – môžete si s deťmi postaviť prekážkovú dráhu, možete cvičiť jogu, rozložiť si 5000-kusové puzzle alebo si len tak sadnúť na zem a užívať si priestor okolo seba.

3. Viac sa hrajúce deti

Kedysi som verila tomu, že čím viac hračiek, tým viac možností pre dieťa, aby sa mohlo hrať.

Preto, keď sa náš (vtedy ešte len jeden) syn nehral, bolo pre mňa prirodzené zobrať ho do hračkárstva, nech si vyberie niečo nové. Vybral si, s novou hračkou sa pohral pol hodinu a potom ostala ležať v kúte. S návštevami to bolo podobne – každý doniesol nejakú maličkosť. Doma sme  potom mali plnú izbu hračiek. Takú plnú, že takmer nebolo kde rozložiť vláčikovú dráhu.

Stačilo prečítať si zopár článkov a kníh o prospešnosti nudy a benefitoch prázdnejšej detskej izby. Potom sme začali experimentovať.

Vyskúšali sme viacero prístupov, postupne menili počet aj zloženie hračiek. Napriek tomu, že izba zostala poloprázdna, ako zázrakom sa náš syn začal hrať, začal kresliť (čo nikdy predtým nerobil) a momentálne trávi najviac času čítaním. A mladší brat sa k nemu pridal.

Keď sa na to spätne pozriem, dáva to logiku a je to v podstate to isté, o čom som písala v predošlom bode, len aplikované na deti. Čím viac vecí, tým horšie sústredenie.

Ak si o tom chcete prečítať viac, pozrite sa napríklad sem alebo sem

4. Spokojnosť a vďačnosť

Minimalizmus ma naučil byť vďačnou za to, čo mám. Naučila som sa, že hodnota človeka nie je v tom, koľko toho vlastní a čo vlastní. Ani v tom, koľko času venuje práci, aby si všetky tie novinky mohol dovoliť.

Mala som plné skrine, kupovala som si pomôcky na cvičenie, ale aj tak zo mňa nikdy nebol (a ani nebude) niekto, kto vyzerá ako z časopisu. Kupovala som si najnovšie kozmetické vychytávky, párkrát ich použila a zistila, že pleť modelky mať nebudem. Takto by som vedela pokračovať mnohými vecami, ktoré som si kúpila, ale zistila, že jednoducho nie sú pre mňa. A že sa len snažím byť niekým, kto nie som.

Minimalizmus (a môj manžel) ma naučili určiť si priority. Ale aby som na to prišla, musela som si najprv upratať doma, získať odstup a uvedomiť si, čo chcem od života. A byť za to, čo mám, vďačná, nielen stále nespokojne pozerať, že susedia si kúpili nové auto a sťahujú sa do väčšieho domu.

5. Pocit, že to nerobím len pre seba

Nechcem teraz písať o tom, ako minimalizmus môže zlepšiť rodinné vzťahy alebo prispieť k celkovej spokojnosti členov domácnosti,  ako sa píše napríklad tu.

Pre mňa je motivátorom v tom pokračovať aj pocit,  že to, čo robím, nie je sebecké. Znížením spotreby, dbaním na to, odkiaľ veci, ktoré kupujem, pochádzajú a uspokojením sa s menej vecami zmierňujem dopad môjho spôsobu života na iných ľudí a celú planétu. Už teraz totiž ľudia za rok spotrebujú prírodné zdroje z 1 a pol našej planéty. Každý rok tak žijeme čoraz viac na ekologický dlh.  Dobrovoľná skromnosť je jedným zo spôsobov, ako tento problém zmierniť.

Môj obľúbený citát od Gándhího hovorí: Žite jednoducho tak, aby ostatní mohli jednoducho žiť.

6. Jednoduchšie rozhodovanie

Určite ste už počuli o šatníku Steva Jobsa alebo Marka Zuckerberga. Rovnaké tričká, mikiny a nohavice, ktoré nosili alebo nosia každý deň. To, čo sa nám zdá pritiahnuté za vlasy, má ale racionálne odôvodnenie. Takáto „uniforma“ zjednodušuje človeku každodenné rozhodovanie.

Stalo sa vám niekedy, že ste ráno stáli pred skriňou a tak dlho ste sa rozhodovali, čo si obliecť, že ste prišli neskoro na stretnutie? Možno sa to nezdá, ale práve drobné denné rozhodnutia nás stoja veľa energie a času, ktoré by sme mohli využiť inak.

Netvrdím teraz, že máte mať doma na každý deň jedno tričko, k tomu dve mikiny a dvojo nohavíc. Zjednodušenie šatníka, jedálnička, zredukovanie vecí, ktoré máte doma, vám ale určite prinesú benefity v podobe ľahšieho rozhodovania.

A vám zostane viac času a energie na to, čo je dôležité. Aspoň u nás to tak funguje.

7. Viac času

S minimalizmom si zrazu uvedomíte, že máte viac času. Nejde len o to, že bežné upratovanie bude kratšie a čas, ktorý zostal, môžete venovať opäť záľubám, ku ktorým ste sa už dlhšie nedostali.

Minimalizmus ma naučil, že nemusím všetko stihnúť. Bola som zvyknutá na to, že dni trávim v práci, preto chcem víkendy využiť čo možno najlepšie – turistika, reštaurácia, výlet do ZOO, divadlo, kino, koncert, obchodné centrum. Ideálne tri akcie v sobotu a tri v nedeľu. Nech mám pocit, že žijem naplno aspoň cez víkend.

Viedlo to akurát k tomu, že som v nedeľu večer padla unaháňaná do postele, mala som pocit, že víkend trval tri sekundy a vôbec som si ho neužila.

Teraz sa snažím naplno si vychutnať okamžik, aj keď je ten okamžik nudný. Nenaháňať sa za zážitkami za každú cenu a ak mám chuť nerobiť nič, nemať zo seba zlý pocit.

A je ešte jedna oblasť, pri ktorej vďaka minimalizmu môžete pre seba získať viac času. Možno zistíte, že tým, že sa vám každý mesiac darí ušetriť nejaké peniaze navyše, keďže menej nakupujete, nemusíte v práci tráviť toľko času a budete si môcť skrátiť pracovný úväzok napríklad na 6 hodín.

Verím tomu, že keď sa k tomu odhodláte, výhody minimalizmu pocítite na vlastnej koži. Ak som vás práve motivovala, vrhnite sa na článok s praktickými tipmi na to, ako začať alebo si stiahnite e-book Minimalistický sprievodca pre začiatočníkov zadarmo.

Zdroj titulného obrázka: Piotrekswat, gettyimages.com

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *