namiesto nákupu swapuj

Nekupuj, swapuj. Alebo zorganizuj vlastný swap

Jar je ideálnym časom na to, ako si doma vytriediť, upratať a nájsť nový domov veciam, ktoré vám už doma nerobia radosť. No a zaniesť tie veci na swap, kde v priamom prenose vidíte, ako si nájdu svojich nových majiteľov, to až pri srdci zahreje 😍.

Čo je to ten swap?

Swap je jednoducho výmena – najčastejšie oblečenia, ale nájdete aj rôzne špecializované swapy potrieb pre deti, kníh, rastliniek, športových potrieb alebo dekorácií či domácich potrieb. Najčastejšie funguje tak, že pri vstupe zaplatíte symbolický poplatok a môžete si zaň vybrať veci, ktoré si vezmete domov. Na swap veci môžete doniesť, ale aj nemusíte. Rovnako, ak veci prinesiete, neznamená to, že si niečo musíte zobrať. Niektoré swapy majú limitované množstvo toho, koľko vecí môžete priniesť či odniesť, iné vás nelimitujú. Preto vždy predtým, než sa na nejaký swap vyberiete, prečítajte si jeho podmienky. 

Čo ale v prípade, keď sa vo vašom okolí žiaden swap nekoná? Zorganizujte si ho.

Nájdite si vhodné miesto

Zorganizovať swap viete takmer kdekoľvek a je veľa organizácií, ktoré vám radi prenajmú svoje priestory na jedno dopoludnie alebo popoludnie za symbolický poplatok alebo možno aj zadarmo. Lebo povedzme si úprimne, organizácia swapu nie je veľmi zárobková činnosť a najmä v začiatkoch budete radi, keď za vybraté vstupné kúpite bagetu pre dobrovoľníkov.

Vyskúšajte osloviť napríklad kultúrny dom,  múzeum, alternatívnu kaviareň či galériu, materské centrum, občianske združenia,  cirkevné zariadenie, školy alebo školské zariadenia. Ak je pekné počasie, ideálnym miestom je napríklad aj park.

Nebuďte na to sami

Oslovte kamošky alebo občianske združenia pracujúce s dobrovoľníkmi. Organizácia swapu si vyžaduje čas a v prípade, že vám ľudia budú nosiť veci priamo počas podujatia, potrebujete ochotné ruky, ktoré budú: preberať tovar, triediť ho, vykladať, vyberať vstupné, upratovať spadnuté veci a podobne.

Je vždy lepšie mať o jedného alebo dvoch dobrovoľníkov navyše, než sa potom naháňať a nič nestíhať.

Stoly, stojany, vešiaky

Nech už robíte akýkoľvek swap, myslite na to, že potrebujete dostatok miesta na vyloženie a prezentáciu swapovaných vecí. Nemusíte ich kupovať – pokojne si ich na začiatok požičajte. Možno máte pocit, že ľudia nebudú mať záujem, že nikto nič neprinesie, ale realita je taká, že najmä čo sa týka oblečenia, bude ho hromada.

Ak swapujete oblečenie, skúste si hneď na začiatku dohodnúť, akým spôsobom ho budete rozmiestňovať. Budete veci triediť podľa veľkostí? Alebo budete samostatne dávať nohavice, samostatne tričká, šaty, svetre, a podobne? Budete swapovať zároveň oblečenie pre dospelých aj detské oblečenie?

Určite nechcete z vášho swapu urobiť blší trh, ale radšej miesto, kde to pekne vyzerá, kde sa ľudia spolu porozprávajú a radi sa vrátia.

Majte pravidlá a dodržiavajte ich

Určte si na začiatku pravidlá a trvajte na nich. Medzi ne môže patriť napríklad to, koľko vecí si človek môže na swap priniesť a koľko odniesť. Alebo v akej môžu byť kvalite.

Myslite na to, že po swape budete musieť vy všetkým veciam, ktoré zostali, nájsť nový domov. Preto radšej limitujte počty oblečenia. Aby sa vám nestalo, že si niekto z vášho swapu urobí kontajner, donesie vám štyri plné mechy oblečenia a vy potom nebudete vedieť, čo s ním. Rovnako veľký problém býva s plyšovými hračkami – preto napríklad na naše swapy plyšové hračky neberieme. Nie sú recyklovateľné a s výnimkou útulkov nikto použité plyšové hračky, ktoré zostanú, nechce. A tie útulky takisto nepotrebujú každý mesiac nové hračkárstvo.

Urobte niečo navyše

Swap nemá byť len miesto, kde sa zbavíte vecí, ktoré už nechcete alebo si niečo pre seba nájdete. Je to v prvom rade miesto, kde môžete spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí, miesto pre priateľstvá, rozhovory a príjemne strávený čas.

Urobte v rámci swapu niečo navyše – poproste kamošku, ktorá pečie, či by neupiekla pár koláčov. Ponúknite ľuďom kávu alebo, ak máte známu, ktorá je stajlistka, poproste ju, nech príde ako dobrovoľníčka a poradí ľuďom pri výbere outfitov.

Sú to maličkosti,  ale práve maličkosti robia atmosféru nezabudnuteľnou.

Pýtajte sa

Máte za sebou prvý swap? Pýtajte sa svojej komunity, ako sa im páčilo a čo by ste mohli nabudúce vylepšiť. Či už priamo po swape alebo potom v rámci skupiny na Facebooku či Instagrame. Určite sa sem-tam objaví aj negatívna reakcia, ale z mojich skúseností tie pozitívne prevládajú. A dajú vám energiu sa na to znova dať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *