spomalte pred sviatkami

Spomaľte počas adventu (s kalendárom aktivít na stiahnutie)

Akurát včera sme boli spolu na prechádzke – lockdownové vyvetranie sa v prírode. Chodievame spolu viackrát do týždňa, hodinu, niekedy dlhšie sa poprechádzame a porozprávame. Väčšinou rozpráva on, väčšinou o veciach, ktoré ma nezaujímajú, ale pozorne počúvam. Lebo dúfam, že keď budem počúvať teraz a snažiť sa rozumieť, nebude sa za mnou báť prísť ani o pár rokov, keď bude v najhoršej puberte.

„Mami, ja sa už tak teším na Vianoce!“

„A na čo sa tešíš najviac?“ pýtam sa, aj keď viem, že odpoveď bude DARČEKY.

„Na to, že nebudeme nič robiť, doma bude teplo a celý deň môžem byť v pyžame a zahráme si spolu Monopoly alebo Carcassone alebo si budem čítať.“

Úplne mi hovorí z duše. Najviac sa teším na ten pokoj. Na to, že dva týždne nezapnem počítač a nechám si zahltiť mailovú schránku a potom tie maily len vymažem. Budem doma variť a tešiť sa z toho, že sme spolu a nikam sa neponáhľame. Žiadne ranné zhony smer škola, škôlka, práca, meškajúce vlaky, zápchy v meste a MHDčka, ktorá nechodí.

„Adventný kalendár chceš tento rok aký?“

„Taký ako vždy. Len nech tam nie je vyrábanie vianočných pohľadníc, to ma fakt nebavilo.“

„Dobre, ale jednu aspoň jednu vyrobíme. Pre niekoho, s kým nebudeme cez prázdniny.“

Už nejaký ten rok nemáme doma adventný kalendár naplnený sladkosťami, ale aktivitami. Jednoduchými, najmä pre deti, ale pokojne si nejakú alternatívu môžete vymyslieť, ak žijete len vo dvojici.

Prečo aktivity?

Keď som to navrhla (vtedy ešte len jednému dieťaťu) prvýkrát, bolo to najmä preto, že som nechcela, aby dostával ďalšie zbytočné sladkosti  na každý deň. Tých aj tak dostane dosť na Mikuláša. Ale ako sme tak prechádzali postupne jednotlivými dňami, uvedomila som si, že som to možno podvedome robila aj pre seba. Aby som spomalila, strávila s ním viac času a pripravila sa na pár dní voľna počas sviatkov.

Ak chcete spolu s nami spomaliť, ponúkam vám na stiahnutie aktivity, ktoré som tento rok výnimočne nenačmárala rukou. Budem rada, ak si v nich nájdete nejaké aj pre seba a spomalíte spolu s nami.

V kalendári nájdete 40 aktivít, z ktorých budem deťom vyberať tento rok. Je ich viac ako 24 – práve preto, že nikdy neviem, čo nám do toho príde alebo ako sa vyvinie situácia.

Možno tento rok nenasneží, možno opäť nebudeme môcť nikoho k nám zavolať alebo si nedáme žiaden punč vonku, lebo covid. Stále ale zostávam optimistka, preto tam tieto aktivity aspoň ako záložné sú.

Verím, že si z nich vyberiete také, ktoré sa budú hodiť aj vám alebo si ich prispôsobíte svojim potrebám (lebo nie všetci máte v decembri narodené deti). Ak vy alebo vaše deti radi tvoríte, pridajte si nejaké tvorivé aktivity navyše. U nás doma síce takéto činnosti veľmi úspech nežnú, ale sem-tam vytiahnem z tejto knihy nejaký návod, ktorý chlapci ocenia. 

A pokojne mi pridajte do komentára vaše osvedčené tipy na aktivity alebo tvorivé činnosti. Veľmi rada niečo nové vyskúšam.

Majte pokojný advent.

A aby som nezabudla, aktivity si môžete stiahnuť tu.


Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *