12 minimalistických predsavzatí do nového roka (alebo výziev na každý mesiac)

Ako ste na tom s predsavzatiami? Dávate si ich a poctivo dodržiavate? Alebo už na Troch kráľov zabudnete na svoje predsavzatie cvičiť, jesť menej sladkostí a nekričať na deti?

Z času na čas sa oplatí zastaviť sa a zhodnotiť, čo sa vám na vašom živote páči a čo nie. S príchodom nového roka to robíme najčastejšie – chceme byť iní, krajší, lepší, štíhlejší a ušetriť si viac peňazí. Ale pozastaviť sa oplatí kedykoľvek, nie len na Nový rok, keď všetci po vianočnom prejedaní a návštevách potrebujeme schudnúť tri kilá.

Pripravila som si pre vás preto zoznam minimalistických predsavzatí na nový rok. Takých, ktoré vás môžu inšpirovať, a ktoré ale nemusíte držať celý rok. Už nejaký ten čas si totiž namiesto ultimátnych predsavzatí dávam mesačné výzvy. Každý mesiac si vymyslím nejakú „hovadinu“, ktorú si potom celý mesiac dodržiavam (a ktorou potom otravujem svojho muža a deti, keď napríklad celý mesiac varím len vegánsky 😀 ). Takú, ktorá ladí s mojím minimalistických presvedčením – ale aj s tým, ako sa pre mňa minimalizmus spája so životným prostredím a snahou žiť udržateľnejšie.

Zapojte sa do Veganuary

Veganuary každoročná výzva, ktorá beží v januári (ale pokojne si môžete dať vegánsky aj iný mesiac). Jej cieľom je ukázať ľuďom, že varenie bez mäsa a živočíšnych výrobkov je rovnako chutné ako to s mäsom. Akurát, že je oveľa ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Na stránke výzvy  nájdete recepty, kopec informácií, môžete si stiahnuť knihu receptov od slávnych osobností, či odoberať motivačný newsletter. Je vegánsky mesiac príliš? Vyskúšajte vegetariánsky.

Suchý február

Informácie o kampani Suchý február, ktorá prebiehala minulý rok, nájdete tu. Jej cieľom je poukázať na celoslovenský (aj celosvetový) problém so závislosťou od alkoholu. Nemusíte mať ale problém s alkoholom, aby ste benefity nepitia príležitostného pohára vína pocítili – bude sa vám lepšie spať či lepšie zregenerujete po športe. Vyskúšajte!

Mesiac nenakupovania

Dajte si za cieľ jeden mesiac si na seba (a pre seba) nič nekúpiť – okrem jedla, samozrejme. Toto je jedno z málo predsavzatí, ktoré sa mi podarilo dodržiavať dlhodobo a nenakupovať rok. Počas toho roka som dokonale využila všetko, čo som doma mala, dokázala si dať do poriadku šatník, zistila som, čo mám a čo nemám rada a bol to pre mňa skvelý odrazový mostík pre minimalizovanie šatníka.

Ak sa vám mesiac zdá málo, ale rok veľa, skúste napríklad projekt 333, ktorý trvá tri mesiace a je sezónny.

Mesiac bez sociálnych sietí

Digitálny detox od sociálnych sietí je jedna z najťažších výziev tejto dvanástky – vydržať nudu a nechytiť telefón vždy, keď pípne alebo nemáme čo robiť, vyžaduje väčšie sebazapretie ako nezožrať večer čokoládu.

Ale vôbec to nemusí byť zlé.  Získate viac času na čítanie, ale aj obyčajnú nudu, viac času byť prítomný v danom okamihu bez rozptyľovania sa. Lebo to hlavné sa deje offline.

Mesiac minimalizujte

Celý tento blog je o tom, ako mi to, že vlastním menej vecí úplne zmenilo život. Vďaka menej veciam mám viac času na to, čo rada robím, menej času trávim upratovaním, som šťastnejšia. O niektorých výhodách minimalizmu som písala vo svojom staršom článku tu.

Spravte si (opäť) mesiac minimalizovania. Inšpiráciu môžete nájsť v novembrovej výzve u mňa na Facebook-u. Alebo ju teraz v rovnakom znení v janurári nájdete aj na Cirkulárnom hube.

A dajte si za cieľ dlhodobo vlastniť menej vecí. Uvidíte, aké pozitívne zmeny to prinesie do vášho života

Čítajte pol hodinu denne

Koľko kníh ste prečítali v minulom roku? Že na to nemáte čas?

Dajte si za cieľ čítať viac, aj keď len mesiac. Je jedno, či sa rozhodnete pre beletriu, osobný rozvoj, noviny alebo budete pred spaním čítať deťom. Kde na to nájdete čas? Odložte telefón.

Mesiac viac cvičte

Nájdite si v týždni aspoň štyri dni na ľubovoľnú fyzickú aktivitu. Nemusí to byť práve fitko alebo hodina jogy. Zabehnite si, prejdite sa, choďte s deťmi na turistiku alebo sa ponaháňajte na kolobežkách.

Alebo si dajte iný cieľ – ak beháte, dajte si cieľ zabehnúť xy kilometrov alebo natrénovať na prvý polmaratón, ak máte radi turistiku, spravte si víkend na  horách a zdolajte nejaký kopec, ktorý už máte dlhšie vyhliadnutý. Alebo vyskúšajte niečo nové – lyžovanie, pole dance či tenis.

Mesiac bez sťažovania sa

No dobre, možno ten mesiac bez sociálnych sietí nebude až taký náročný v porovnaní s týmto. Sťažovanie neprispieva ani nám, ani ľuďom  v našom okolí. Skúste sa jeden mesiac nesťažovať alebo sa sťažovať menej (keďže toto je ťažko merateľné a často si ani neuvedomujeme, ako veľmi sa sťažujeme.

Mesiac sa zdravo stravujte

Zdravo sa stravovať (a schudnúť) je asi to najčastejšie predsavzatie, ktoré si ľudia dávajú najčastejšie. Mali sme tu síce už vegánsko-vegetariánsky mesiac, čo však neznamená, že sme jedli zdravo (lebo aj také hranolky sú vegánske).

Skúste jeden mesiac nejesť sladkosti, variť si doma zdravo, nejesť čipsy alebo nejesť už po určitej hodine.

Choďte na to pomaly, po malých krokoch (rovnako ako na minimalizovanie) a možno toto bude konečne ten rok, kedy sa vám podarí natrvalo si vytvoriť zvyk zdravého stravovania.

Mesiac vďačnosti

Očakávania vám pokazia nielen deň, ale dokážu pokaziť aj vzťahy. Namiesto toho, aby ste očakávali, ako dopadne návšteva, ako vás pochváli šéf, ako sa budú deti na dovolenke správať alebo čo pre vás urobí manžel, buďte vďační za to, čo máte.

Aspoň na päť minút si sadnite a napíšte si alebo si povedzte, za čo ste v daný deň vďační. Opakujte každý deň počas jedného mesiaca.

Kontrolujte si financie

Mať prehľad v tom, koľko míňate a na čo to míňate, vám pomôže nielen ušetriť, ale najmä si uvedomíte, ako ste na tom s emotívnymi nákupmi – možno nakupujete potraviny, ktoré nestihnete zjesť alebo v návale emócií oblečenie. Zaznamenávajte si jeden mesiac detailne vaše výdavky a možno prídete na to, kde viete ušetriť.

Naučte sa niečo nové

Venujte jeden mesiac každý deň desať minút tomu, aby ste sa naučili niečo nové. Či sa začnete učiť nový jazyk, budete háčkovať alebo si vymyslíte hocičo iné. Malými krôčikmi dokážete urobiť veľký pokrok.

Ktorú výzvu vyskúšate ako prvú?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *