Neplytvajte potravinami vďaka minimalizmu

Keď občas narazím na nejakú desivú štatistiku týkajúcu sa odpadu – či už toho komunálneho alebo potravinového – nechce sa mi veriť tomu, čo čítam.

160 kg potravinového odpadu na hlavu sa mi zdá nemožné. Rovnako nemožné sa mi zdá to, že takmer 10% domácností vyhadzuje potraviny každý deň.  Možno si poviete, že do tohto čísla sa započítava aj odpad z obchodov (potraviny po záruke) alebo odpad z reštaurácií, no napriek tomu sú tieto číslo desivé, keď si predstavím, že stále sú aj na Slovensku ľudia, ktorí majú problém zabezpečiť si základné potraviny na prežitie.

Nedávno sa mi do rúk dostala štúdia UNEP Food Waste Index Report, v ktorej sa odhaduje, že sa ročne vyhodí asi 931 miliónov ton potravinového odpadu, pričom z domácností pochádza 61%, z reštaurácií 26% a 13% pochádza z obchov. Po prepočítaní teda približne 17 percent celkovej svetovej produkcie potravín jednoducho skončí v koši. 

Obrázok: bondarillia, canva.com

Pre jednoduchšiu predstavu, akoby ste každú piatu tašku, ktorú si nesiete z potravín, jednoducho hodili do odpadu.

Trochu pozitívnejšie to dopadne, keď sa človek pozrie na metodiku – do štatistík boli započítané aj nejedlé zložky potravy, ako sú kosti či škrupinky. Napriek tomu ale autori upozorňujú, že celosvetový problém s plytvaním potravín je enormný a že práve nespotrebované potraviny môžu za približne 8 až 10 percent svetových emisií skleníkových plynov.

Ak som vás práve teraz znechutila štatistikami, obráťme list a pozrime sa na to, čo môže s plytvaním potravinami robiť každý z nás.

Pravdepodobne nepatríte k tým, ktorí vyhadzujú jedlo každý deň. Možno sa vám ale z času na čas stane, že v strede týždňa objavíte v chladničke dve porcie obschnutej ryže z nedele či pokazený poloprázdny kelímok smotany,  v chlebníku plesnivý krajec chleba či nahnitú cuketu v zeleninovej priehradke.

Na plytvanie jedlom vplývajú najmä tri veci

  • Nakupujeme nesprávne (je to podobne ako s oblečením – v obchode sa nám páčia nejaké potraviny, nakúpime ich, ale až doma zistíme, že na nejaký fancy recept potrebujeme ešte dokúpiť ďalšie veci, a potom s nám v chladničke toho nahromadí toľko, že si nevšimneme dátumy spotreby)
  • Nespotrebúvame to, čo doma máme, lebo nemáme prehľad v tom, čo doma je
  • Alebo nakupujeme priveľa (a jeme primálo)

Ako plytvaniu potravinami zabrániť?

Klasickými minimalistickými pravidlami, ktoré môžete uplatniť napríklad aj na šatník: 

  • majte prehľad v tom, čo máte,
  • využívajte existujúce zdroje
  • a dobre plánujte.

Obrázok: Magda Ehler, pexels.com

1. Plánujte si jedálniček

Vedieť, čo a kedy budete jesť vám okrem toho, že nebudete plytvať potravinami, prinesie ďalšiu výhodu – budete menej v strese a nebudete tráviť hodiny rozmýšľaním  o tom, čo budete variť.

Veľmi rada sa inšpirujem u Andrejky z blogu Minimalistické rodinné varenie, ktorá na každý týždeň chystá jedálničky jednoduchých a rýchlych obedových tipov.

A ešte viac ma inšpirovala kamoška, ktorá má detailne naplánované, čo budú doma variť a jesť, takže do obchodu chodia raz za 8 až 10 dní. Okrem toho, že využijú všetky potraviny na 100%, ešte aj ušetrí kopec času tým, že chodenie do obchodu úplne minimalizovala.

2. Majte prehľad v tom, čo doma máte (aj v tom, čo máte radi)

Či už sa rozhodnete do obchodu chodiť denne alebo raz mesiac, plytvaniu vám pomôže vyhnúť sa, keď budete mať prehľad v tom, čo doma máte. Neprinesiete tak domov ďalšie kilo hrušiek, keď vám doma v chladničke hnijú tie, ktoré ste kúpili minulý mesiac, len ich nikto neje alebo nebudete stále dokola kupovať ružičkový kel či tekvicu, ktoré neviete pripraviť a nikomu nechutia.

Rovnako to platí pre potraviny, ktoré doma jete pravidelne – ak máte toho príliš  veľa, pretože nemáte vo veciach prehľad, ľahšie sa vám to pokazí.

3. Najprv používajte to, čo doma máte

Buďte kreatívni a predtým, než si pôjdete dokúpiť ďalšiu vec, skombinujte to, čo doma máte a vytvorte niečo nové. (Je to rovnako ako so šatníkom – nič nie je jednoduchšie, ako ísť do obchodu a kúpiť si novú vec. Skúste ale aj pri potravinách aplikovať minimalistický princíp a využívajte to, čo doma máte a kombinujte).

Nevyhadzujte porciu ryže, ktorá zostala z nedele, urobte si zapekanú ryžu so zeleninou či (ak nie je na cibuľke) mliečnu ryžu. K polovici konzervy kokosového mlieka pridajte tri mrkvy a kúsok pomaranča a máte luxusnú polievku, z prezretých banánov urobte raňajkový chlebík.

Kopec inšpirácie na to, ako využiť zbytky z chladničky či špajze, nájdete aj na webe doposlednejomrvinky.sk

Naučiť sa variť zo zvyškov je celkom výzva a chce to riadnu dávku kreativity, ale časom zistíte, že aj s poloprázdnou chladničkou dokážete vyvárať doma luxusné obedy a večere možno ešte 5 dní a najmä rozdiel uvidíte v tom,  že dokážete úplne minimalizovať množstvo jedla, ktoré vyhodíte.

Titulný obrázok: UNEP Food Waste Index Report 2021, s.73

2 názory na “Neplytvajte potravinami vďaka minimalizmu”

  1. Milá Zuzka, som tiež minimalistka, ale potrpím si na kvalitné potraviny. Rokmi som vyskúšala všeličo a najviac mi vyhovuje nakupovať každý deň po práci (jeden reťazec mám vedľa práce) iba to, čo zjeme na olovrant, večeru a raňajky s desiatou deťom do školy. Raňajkujeme čerstvé šťavy a dopoludnia jeme kopec ovocia. Obedy máme v práci a škole. Môj denný nákup je do 10€ a teda mesačne sa zmestím do 300 €.

    1. Milá Aďka, ďakujem za komentár aj za tip. Úprimne, ja ľudí ako ty obdivujem – keby som každý deň chodila takto do obchodu, ja by som mala nutkanie si tam sem-tam prihodiť maškrty navyše 🙂 Ale je skvelé vidieť, že každému nám vyhovuje niečo iné. Nech sa ti darí!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *