Dušičky minimalisticky a s ohľadom na životné prostredie

Koniec októbra a začiatok novembra sa nám tradične spája so spomienkou na tých, ktorí už medzi nami nie sú. Okrem plných ciest nás ale každoročne čakajú aj plné smetné koše odpadu, ktorý počas týchto sviatkov vzniká. Ak ste ešte tento rok nenakúpili sviečky alebo vence, rýchlo čítajte a poďte to tento rok urobiť inak, udržateľnejšie a minimalisticky.

Podľa stránky odpady-portal, cintoríny v menších obciach vyprodukujú ročne asi 6 ton odpadu. Veľká časť z tohto odpadu vzniká práve počas obdobia Sviatku všetkých svätých. Ak si to vynásobíme počtom obcí na Slovensku, koeficientom pre väčšie mestá, prípadne pre mestá, ktoré majú cintorínov viac, dostaneme sa k množstvu odpadu, ktorý, vo veľkej miere skončí na skládkach a nerecykluje sa.

Prečo?

Niekedy je problém v samotnom meste, ktoré na cintorín pristaví len veľký kontajner na odpad bez možnosti triedenia, a tak tam všetci hlava-nehlava nahádžeme všetko od trávy cez kahance až po umelé či živé kvety.

Horšie je to vtedy, keď nerozmýšľame nad tým, čo nakupujeme a nakúpime veci, ktoré sa recyklovať nedajú, prípadne znehodnotíme smetnú nádobu tým, že do nej vhodíme nesprávny odpad. Typickým príkladom sú umelé kvety, ktoré sú nerecyklovateľné. Tak skončia jedine na skládke, kde sa rozkladajú roky alebo, v prípade niektorých miest, v spaľovni. Umelé kvety a vence sú vyrábané zo zmesi viacerých materiálov, takže do plastov nepatria. Rovnako do skla nepatria kahance so zvyškami vosku alebo parafínu a do bioodpadu lístie a tráva zabalené v plastovom vreci.

Niekedy ani snaha mesta o triedenie nepomôže. Cintorín Malá Čausa, zdroj: startitup

Ako si zaspomínať na svojich blízkych udržateľne a s väčším ohľadom na životné prostredie?

Nekupujte umelé kvety alebo vence. Namiesto nich stavte na prírodné materiály a pokojne aj vlastnoručne doma vyrobené. Zoberte deti do lesa, nazbierajte spolu vetvičky, šišky, kvety a veniec vyrobte. Keď o pár mesiacov zvädne, viete ho jednoducho skompostovať tak, že ho hodíte do bioodpadu alebo domáceho kompostoviska. Nezabudnite predtým ale vybrať z venca drôtiky, ktoré ste použili.

Ďalšou možnosťou sú viacročné kvety v črepníku, ktoré po odkvitnutí môžete nechať prezimovať na suchom tmavom mieste a použiť opäť o rok. Kvety môžete kúpiť aj na trhu od miestnej babičky a podporiť tým lokálneho predajcu.  

Ak nemáte na svojom cintoríne možnosť separovania odpadu, vezmite si ho domov a vytrieďte ho doma. (Tento prístup aplikujeme aj na dovolenke – ak sme v obci, ktorá odpad netriedi, jednoducho si ho vezmeme so sebou domov.)

Nekupujte stále nové a nové kahance – pokojne použite tie z minulého roka a len do nich dajte nové sviečky. Namiesto smradľavých parafínových kúpte (alebo si vyrobte) sviečky z včelieho alebo sójového vosku.

Ak sa vaše minuloročné kahance rozbili, nezabudnite ich očistiť od zvyškov vosku a vhoďte ich do nádoby na sklo, ktoré je ako jediný materiál prakticky recyklovateľný donekonečna.

Namiesto nových kahancov zapojte fantáziu a vyrobte si doma stojany na sviečky zo sklených nádob, ktoré už doma mate. Mojím favoritom sú rôzne poháre z džemov, ktoré majú krásny tvar a s trochou fantázie budete mať originálny kahanec, ktorý je naozaj zero waste.

Ak kupujete kyticu namiesto venca, uprednostnite sklené vázy a poháre pred porcelánovými. Porcelánový riad je na rozdiel od skla nerecyklovateľný. Ak ale už doma máte plastovú či porcelánovú nádobu, najprv používajte to, čo doma máte.

Dohodnite sa v rámci rodiny, že na každý hrob dáte len jeden veniec a budete sa takto v rodine striedať.

Ak máte aj vy nejaké svoje osvedčené tipy, pokojne sa s nimi podeľte v komentároch.

Zdroj titulného obrázka: adobestock.com

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *