dress, clothing, hanger

5 tipov ako začať s minimalizmom

Ak ste sa už vnútorne nadchli pre minimalizmus, možno vám vŕta hlavou, ako začať. Spísala som preto pre vás zopár tipov, ktoré pomohli mne v mojich začiatkoch a stále mi pomáhajú.

Pripravení?

Začnite hneď

Neviem ako vy, ale ja som celkom odborník v odkladaní úloh na neskôr. Moje obľúbené je: od zajtra už ale vážne začnem cvičiť a dnes si dám ešte tento posledný koláčik a k nemu ešte dojem čokoládu a od zajtra už nič sladké.

Viem teda, že som ten posledný človek, čo má právo toto povedať, ale ak vás práve teraz pochytila túžba začať s minimalizmom, nebuďte ako ja. Neodkladajte to, začnite hneď.

Nemusí ísť o nič veľké a bolestivé, ako triedenie skrine. Prezrite si tú hromadu papierov, čo vám leží na botníku alebo v kabelke či peňaženke. Možno okrem účtu, ktorý mal byť zaplatený už dva týždne nájdete aj kopu účteniek z potravín, papierikov so zoznamom na nákup alebo lístkov z pošty. Pekne ich vytrieďte do papiera alebo do komunálu (kam patria účtenky z termopapiera).

Malým krokom ste sa posunuli bližšie k cieľu. Gratulujem!

Stanovte si cieľ

Dajte si na papier to, prečo chcete začať a odložte si to. Keď budete mať o pár týždňov pochybnosti, zíde sa vám pozrieť sa na to, čo bolo vašou motiváciou na začiatku.

Okrem toho, mať jasne napísané, čo chcete dosiahnuť, vám pomôže sústrediť sa na výsledok. Asi to poznáte – idete do obchodu, lebo vám doma došlo pečivo a mlieko a vraciate sa s dvoma taškami vecí. Rovnaký princíp platí aj tu.

A teda, aké ciele môžete mať? Tu je zopár tipov, ktorými som si prešla ja alebo moji známi, ktorí si chceli zjednodušiť život.

Nebuďte na seba nároční

Majte realistické očakávania. Minimalizovanie nie je upratovanie. Ani to bežné, ani to veľké, predvianočné. Nezaberie vám ani deň, ani týždeň, dokonca aj mesiac bude málo.

A garantujem vám, že keď dokončíte prvé kolo zjednodušovania, pustíte sa do ďalšieho, pretože minimalizmus nie je cieľ, je to cesta.

Preto si vyhraďte dostatok času nielen na triedenie, zisťovanie toho, čo naozaj doma chcete mať a čo vám už radosť nerobí, ale aj na to, aby ste veciam, ktoré už nechcete, našli nový domov.

Je pravda, že to vyžaduje trpezlivosť. Aj vašu, aj partnera. Ale oplatí sa to.

Začnite zľahka

Cítite, že naozaj nepotrebujete doma tridsať kabeliek v čiernej farbe, ale akosi sa neviete ani s jednou rozlúčiť? Nenúťte sa do toho, začnite niečím, čo pre vás nie je také náročné.

Ideálny začiatok je kuchyňa. Väčšina z nás totiž doma má práve v kuchyni veci, ktoré naozaj nepotrebuje, nepoužíva ich, len akosi nie je čas ich vytriediť alebo posunúť ďalej. Začnite nimi.

Nemusíte mať doma dve poličky hrnčekov, keď ste doma štyria a už vôbec nie, ak ste len dvaja. Rovnako je to s príbormi, hrncami a panvicami rôzneho druhu, prípadne kuchynskými robotmi a inými pomocníkmi najmä v prípade, že varenie nie je vaše hobby.

Alebo začnite kúpeľňou. Pozrite sa na zúbok kozmetike,  všetkým krémom, šminkám, pinzetám, nožničkám na nechty, ktoré akoby sa v skrinke množili, a predsa ich nikdy neviete nájsť, tak si kúpite ďalšie.

Ten pocit, ktorý zažijete, keď vytriedite nepotrebné veci, je taký skvelý, že sa časom dopracujete aj k tým kabelkám a vyberiete si len tie, ktoré sú vaše ozajstné srdcovky. Alebo aj nie. Nikto predsa nehovorí, že nemôžete mať ako minimalista svoje guilty pleasure.

Máte vytriedené? Tak teraz nás čaká tej najťažší krok.

Nečakajte dokonalosť

Nečakajte dokonalosť ani od seba, ani od svojho domova. Triedením získate kopu nového priestoru. Priestor, ktorý získate, sa časom pravdepodobne začne opäť plniť. Stačí jeden-dva sviatky, špeciálne ak máte deti.

Pokúste sa eliminovať príliv nový vecí domov. Nedokážete to úplne a ani nemá zmysel robiť sám sebe výčitky svedomia, ak sa vám náhodou stane, že neodoláte a niečo si kúpite. Neznamená to však ani to, že si teraz zapracete bez rozmyslu svoj domov novými vecami.

Cieľom je život si zjednodušiť, dopriať si viac času pre seba tým, že ho nebudete tráviť nekonečným upratovaním. Cieľom je mať doma vzdušnejšie, sviežo, prípadne mať voľnejší diár. Cieľom nie je len vymeniť jedny veci za iné. Bude to chcieť tréning, ale stojí to za to.

No najmä je cieľom, aby ste sa sami cítili fajn a v pohode s tým, čo robíte 🙂

2 názory na “5 tipov ako začať s minimalizmom”

  1. Mila Zuzka, v urcitom obdobi života ma zacalo obtazovat mnozstvo veci ktore ma doma obklopovali. Uz vyse roka „minimalizujem“ svoju domacnost stylom jedna vec pride, dve prec… Je zaujimave, ze aj po roku je stale co triedit… Je vobec mozne za zivota nahromadit tolko veci?
    Nieco som vyhodila, nieco ponukla do aukcie pre psie útulky, nieco mam odlozene na osobny swap kde sa chcem ist pozriet, nieco som darovala, menej nakupujem, rozmyslam ci mi danu vec treba, ci nieco podobne napr.v satniku nemam, nakupujem menej knih, pisem si zoznam do kniznice…
    Dufam, ze sa mi podari pokracovat aj nasledujúci rok 🙏 Dakujem za Vase clanky, ktore ma inspiruju. ♥️

    1. Milá Jarka, ďakujem za krásny komentár a držím palce. Vidieť, že si sa do toho poriadne zahryzla.

      Ja minimalizujem roky a stále mám pocit, že toho máme veľa, takže Vám úplne rozumiem. Verím, že sa mi podarí inšpirovať aj ďalej a že tento rok pribudne článkov viac. Pozdravujem!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *