blank, desk, frame

Čo je to minimalizmus?

Možno vás niečo podvedome ťahá k tomu, že chcete svoj život zjednodušiť . Skrátka cítite, že to, kde sa nachádzate, nie je pre vás – hnevá vás stále plný diár, o hračky zakopávate na každom kroku, nedokážete sa odtrhnúť od svojho telefónu, aj keď na vás čaká hromada nedokončených povinností. Toto všetko sú problémy, na ktoré môže byť minimalizmus odpoveďou.

A možno minimalistom už ste a ani o tom neviete. Tak nejako to bolo aj v mojom prípade. Ten moment, kedy som sa rozhodla zjednodušiť si svoj život, si pamätám doteraz.

Vrátila som sa domov po takmer štyroch týždňoch kráčania severným pobrežím Španielska. Na ceste do Santiaga som si so sebou niesla len tie najnevyhnutnejšie veci. Jedla som jednoduché jedlá, spala v obyčajnej posteli, často s desiatimi inými ľuďmi v izbe. Každé ráno som vedela, čo si oblečiem, a vedela som aj to, že to isté si večer musím v rukách oprať, keďže viac toho so sebou nemám. Vedela som, že po ceste nemôžem so sebou brať suveníry pre rodinu alebo kamarátov, pretože čím viac by
som toho nakúpila, tým horšie by sa mi kráčalo. Väčšinou som kráčala celé dni sama, večer som sa s niekým porozprávala, podelila sa o jedlo.

Späť doma ma čakal návrat do reality plnej vecí, meetingov a povinností. Vedela som, že mám dve možnosti – buď si na to znova zvyknem, alebo s tým niečo urobím. Spomenula som si na ľudí, ktorí so mnou putovali.

Boli medzi nimi aj takí, ktorí sa na Camino chodili zresetovať. Prišli každé dva-tri roky, užili si samotu a jednoduchosť života, a potom sa opäť vrátili do svojich bláznivých životov a vyčerpávajúcich zamestnaní, aby sa o pár rokov tesne pred vyhorením vrátili načerpať mentálnu pohodu.

Ja som si vybrala tú druhú možnosť. A začala som triediť a zjednodušovať a s každou vytriedenou vecou som sa cítila lepšie. V tom čase som vôbec netušila, že cesta, ktorou som sa rozhodla vydať, má fancy názov minimalizmus.

Minimalizmus je spôsob života, v ktorom sa dobrovoľne zrieknete vecí, ktoré vám nerobia radosť, rozhodnete sa nenakupovať nové len tak zo zábavy, ale urobíte vo svojom živote namiesto toho priestor pre to, čo je pre vás dôležité: rodina, čas pre seba, pokoj, sloboda. A presne to bol môj cieľ – s láskou užívať veci, ktoré mi robia radosť, zbaviť sa tých ostatných a mať viac času na rodinu.

Minimalizmus nie je žiadna askéza. Neznamená to, že sa teraz musíte vzdať vecí, ktoré milujete, presťahovať sa z domu s bazénom do jednoizbáku a už nikdy si nedopriať dovolenku alebo nemať auto. (Ale samozrejme, môžete, ak to tak cítite.)

Minimalizmus je založený na presvedčení, že skutočne záleží len na veciach, ktoré majú pre vás alebo vašich milých pridanú hodnotu. A presne tak to mám aj ja. Rada si doprajem a odmením sa. Ale chcem si dať pozor na to, čomu venujem najviac času, neboli veci, ale ľudia, na ktorých mi záleží a aby mi dostatok času zostalo aj pre mňa samotnú.

Ak si teraz hovoríte: „Znie to síce fajn, tiež by som chcel mať viac času na svoje koníčky, ale neviem si predstaviť, ako na to,“ začítajte sa ďalej.

Postupne vám predstavím tipy, ako žiť jednoduchšie, aj keď chcete v živote aplikovať len malé zmeny. Už teraz si môžete zadarmo stiahnuť môj e-book zadarmo pre začiatočníkov alebo si objednať komplexného sprievodcu minimalizovaním vašej domácnosti.

Som presvedčená, že či už sa do toho pustíte naplno, alebo len zo záujmu vyskúšate jednu-dve veci, prinesie vám to mnohé výhody. A nemyslím si to len ja, o tejto téme existujú aj rôzne výskumy, napríklad tento.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *