Nech už Veľkú noc vnímate iba ako symbolickú oslavu príchodu jari, alebo sa na ňu pozeráte ako na kresťanský sviatok, tradične sa nám na Slovensku spája so šibačkou, návštevami, zákuskami, kopou sladkostí a po Vianociach druhým predsavzatím na začatie redukčnej diéty. A okrem toho aj so stresom z toho, že nie je všetko tip-top. Je takisto sviatkom, kedy nadmerne nakupujeme a produkujeme zbytočný odpad.
Na druhú stranu máme na pár dní možnosť vypnúť a oddýchnuť si od práce, takže sa poďme pozrieť na to, ako si toto obdobie zjednodušiť a spríjemniť.
Naplánujte si jedálniček
Zdroj obrázka: bit245, GettyImages
Viete, že na Slovensku sa ročne vyhodí približne 112 kilogramov potravinového odpadu na človeka? Áno, dobre čítate. Nie na domácnosť, hoci aj to je príšerne vysoké číslo, ale na človeka. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú až 163 kilogramov.
Samotným domácnostiam sa pripisuje približne 40 – 60 kilogramov potravinového odpadu na osobu ročne.
Hoci v niektorých domácnostiach potravinový odpad vzniká na dennej báze, najviac ho vyhadzujeme práve cez sviatky. Okrem toho, že ide o obrovské plytvanie prírodnými zdrojmi, plytváme aj svojimi peniazmi.
Skúsme to tento rok urobiť cez sviatky inak. Plánovanie jedálnička je super vec. Jednak vám šetrí čas, druhak sa neprejedáte a nepriberiete. Neznamená to, že budete mať vypočítanú presnú gramáž jednotlivých surovín na osobu, ale je výhodné mať základný prehľad o tom, čo chcete jesť a kedy. Ako na to?
- Nerobte si doma zbytočne zásoby jedla. Povedzme si úprimne – nikoho nebaví jesť na návštevách štyrikrát denne šunku, vajcia a linecké koláčiky. Čo je ale najdôležitejšie, predídete tým vyhadzovaniu nespotrebovaného jedla.
- Eliminujte odpad z obalov – veľa vecí zoženiete aj v bežnom obchode bez obalu, len si stačí vziať vrecká z domu. Ovocie, zeleninu, pečivo, nič nepotrebujete baliť do plastových vreciek.
- Nakúpte lokálne na trhu napríklad domáce vajíčka či zaváraniny. Nielen že podporíte ľudí z okolia, ale napríklad sa môžete s nimi dohodnúť, že im vrátite obal z vajíčok či zaváraninové poháre a ešte viac tým znížite svoj odpad.
- Skúste menej mäsa. To, čo jeme, je dlhodobo najdôležitejšou zložkou našej uhlíkovej stopy. Lebo na rozdiel od cestovania lietadlom, jeme denne. Pri výbere toho, čo budete jesť sa pozerajte aj na to, odkiaľ veci pochádzajú a skúste eliminovať mäso. Nemusíte prejsť na vegánstvo ani vegetariánstvo, ale verte, že čím menej šunky zjete, tým viac sa vám poďakuje nielen naša planéta, ale hlavne vaše črevo.
No a nakoniec si podľa toho, čo potrebujete, naplánujte, čo chcete jesť, koľko budete doma a podľa toho nakúpte.
A potom si k tomu môžete pridať zopár dobrôt ak sa chcete cítiť sviatočne. Napríklad v podobe krabice zákuskov od cukrárky, ak sa vám nechce vypekať doma.
Dva tipy navyše, ktoré sa nám doma osvedčili:
- na nákup chodíme s predstihom, vyhnem sa tak stresu z tlačenice v obchode. 🙂
- jedálniček plánujem aj v bežné týždne, nielen tie sviatočné. Ak mám naplánované, čo chceme jesť, stravujeme sa zdravšie, lacnejšie a kvalitnejšie.
Dobroty pre šibačov
Počas veľkonočných sviatkov sa iba vo Veľkej Británii každoročne kúpi asi 80 miliónov veľkonočných vajec, čím sa vyprodukuje asi 8 tisíc ton odpadu. Podobné štatistiky pre Slovensko neexistujú, no napriek si dovolím tvrdiť, že dobroty pre šibačov sú taká malá ekologická katastrofa.
Zdroj obrázka: Aris Leoven, Studio Philippines
Stačí si odvážiť jedno Kinder vajce – hmotnosť obalov a hračky (ktorá skôr či neskôr takisto skončí ako odpad), častokrát prevyšuje hmotnosť čokolády.
Dobrôt pre šibačov, ktoré budú nielen dobré, ale z nich nevzniká ani kvantum odpadu, je pritom na trhu už nepreberné množstvo. Okrem toho, sú navyše často aj zdravšie ako tie bežne dostupné v supermarketoch. Vyskúšajte teda miestny bezobalový obchod, zoznam nájdete napríklad tu.
To, že sa niečo dá kúpiť bez obalu ale neznamená, že toho treba kúpiť kilá. Aj pre sladkosti platí heslo menej je viac. Doprajte vašim malým šibačom radšej domáci koláč namiesto kila cukru. Deti tých sladkostí majú denne aj tak viac ako dosť.
Jeden tip navyše, ktorý sa nám doma osvedčil: dobroty kupujeme lokálne. Našla som viacero výrobcov domácich koláčikov, ovocných roliek, sirupov, sušeného ovocia alebo slaného karamelu. Nákupom podporíme malého predajcu a takéto dobroty si oveľa viac vážime ako tie bežné, z obchodu.
Dekorácie
Zdroj obrázka: Karolina Grabowska, pexels.com
Dekorácie často považujeme za jednosezónnu vec – použijeme a vyhodíme. Veď budúci rok bude v móde niečo iné.
Aké sú najlepšie dekorácie na minimalistický spôsob? Tie, ktoré už doma máte.
Urobte to tentokrát inak.
- Nekupujte nové veci len preto, že sa vám niečo nové zapáčilo. Použite tie z minulého roka alebo si na tento rok vymeňte dekorácie s kamoškou.
- Ak dekorácie predsa len chcete kúpiť, vyberte si také, ktoré vás budú tešiť dlho, nie len jednu sezónu.
- Skúste si nejakú peknosť vyrobiť doma. Pinterest je studnica plná inšpirácií na pekné DIY ozdoby z prírodných materiálov, ktoré nájdete vonku alebo aj doma, ako sú rôzne drievka, rolky od toaletného papiera alebo semienka. Pri takejto výzdobe máte rovno niekoľko výhod. Okrem už spomenutej ekonomickej a ekologickej stránky, domáca výroba dekorácií dokáže podľa náročnosti deti zabaviť aj na niekoľko hodín. Môžete si spraviť domáce dielničky, pustiť sa do toho s deťmi naplno a užiť si čas strávený s nimi, alebo si dopriať trochu voľna a s kávou a knihou v ruke na detváky len tak dohliadať. Všetko závisí od miery neporiadku, ktorý doma znesiete. Garantujem vám, že nech to dopadne akokoľvek, budú to tie najkrajšie ozdoby, aké ste kedy doma mali.
- Zdobte črepníkovými kvetmi. Cibuľky tulipánov, narcisov či iných kvetov viete využiť aj nasledujúce roky.
Jeden tip navyše, ktorý sa nám doma osvedčil: zdobiť nemusíte vôbec. Som presvedčená, že ľudia k nám chodia kvôli tomu, že chcú vidieť nás, nie našu výzdobu. Snažím sa preto každý rok si to doma urobiť tak, aby som mala pohodu ja a všetci doma. Ak nestíham, nesilím sa. Ak si deti povedia, že chcú vyrobiť nejakú ozdobu, tak si vyzdobíme.
Prajem vám krásne sviatky.
Zdroj titulného obrázka: Bogdan Sonjachnyj