Detailne sa pozrieť na to, čo ste si doma nahromadili a vytriediť nepotrebné vám pomôže v mnohých oblastiach, napríklad aj v tom, aby ste efektívnejšie využívali svoj čas.
Časopis Current Psychology robil prieskum medzi rôznymi generáciami a dospel k názoru, že existuje súvislosť medzi tým, aký máte doma neporiadok a prokrastináciou. Ak máte tendenciu začať si veľa projektov a nič poriadne nedokončiť, zamyslite sa, či to nemôže byť práve tým, že vás doma rozptyľuje množstvo neporiadku.
V minulom článku som pre vás spísala prvých 5 metód, ktoré vám pomôžu si doma upratať. Poďme sa teraz pozrieť spolu na ďalších 5, ktoré nie sú také známe, ale napriek tomu môžu byť veľmi efektívne, nielen v boji s prokrastináciou 🙂 (a navyše, štyri z nich sa dajú pekne vyjadriť matematicky, čo je moja guilty pleasure).
Metóda cibule
Zdroj obrázka: Bru-nO, pixabay
Je metóda, ktorá je veľmi podobná 30-dňovej minimalistickej výzve, akurát je ešte jednoduchšia. Princíp spočíva v tom, že v každej izbe, ktorú doma máte, vyberiete 5 vecí, ktoré nepoužívate. Na začiatok. A keď sa týchto vecí zbavíte, pokračujete ďalej, ako keby ste postupne šúpali jednotlivé vrstvy cibule.
Problémom, ktorý často na začiatku upratovania máme, je to, že máme strach zbaviť sa vecí. „Čo ak to ešte niekedy budem potrebovať? Čo ak do toho schudnem?“ Lenže asi tak v 99% sa to nestane. Metóda cibule je preto výborná na začiatok – 5 vecí nie je veľa, často nimi identifikujete naozaj úplný balast, ktorý sa vám doma hromadí a nakopne vás to k ďalším krokom.
Výhody: bez stresu a nátlaku identifikujete naozaj iba to, čo nechcete, trvá veľmi krátko, nestojí vás veľa úsilia.
Nevýhody: nevidíte veľké výsledky hneď na začiatku, preto je vhodná skôr pre ľudí, ktorí majú radi malé postupné kroky.
50:50
Zdroj obrázka: adobestock.com
Ak ste človekom veľkých krokov, toto je metóda pre vás.
O Paretovom princípe som už písala vo svojich e-bookoch (tu aj tu). V živote platí, že 80% času používame 20% svojich vecí, takže väčšina našich vecí nám doma zbytočne stojí. Vezmite si také auto, ktoré stojí väčšinu času zaparkované pred vaším domom alebo prácou alebo svoju skriňu, v ktorej určite viete identifikovať svoje srdcovky, ale aj veci, ktoré ste mali oblečené možno raz, keď ste si ich kúpili.
Ako už naznačuje názov tejto metódy, jej princíp spočíva v tom, že sa jednoducho zbavíte polovice vecí, ktoré máte. Polovice tričiek, polovice tanierov a hrnčekov. V podstate zo svojej domácnosti vyrobíte dve a ak ste sa s minimalizmom stretli len teraz, tak vám garantujem, že to ani nepocítite.
Výhody: komplexné upratanie celej domácnosti. Utriedite si, čo máte naozaj radi. Ideálna metóda pre ľudí, ktorí majú pocit, že im celá domácnosť padá na hlavu a chcú začať odznova.
Nevýhody: metóda naozaj vyžaduje odvahu, rozmýšľanie a nie je pre tých, ktorí sa boja radikálnych rozhodnutí a je aj časovo náročná.
1 za 1
Zdroj obrázka: PixelShot, adobestock.com
Táto metóda je vhodná pre tých, ktorí už majú doma vypratané a vytriedené. Vtedy nastane druhá časť celého minimalistického procesu, a tou je kontrola toho, čo vám doma pribúda.
Najlepším riešením je držať sa pravidla: jedna vec domov, jedna vec preč, teda, s každou zakúpenou vecou alebo vecou, ktorú dostanete, nájdete nový domov jednej z tých, ktoré už doma máte. Tak zamedzíte tomu, že sa znova dostanete tam, kam nechcete: k zapratanej domácnosti.
Výhody: táto metóda vás okrem iného naučí rozmýšľať o svojich nákupoch. Ak myslíte na to, že za každú novú vec, ktorú si domov kúpite, musíte inú dať preč, možno si uvedomíte, že vlastne tú novú ani nepotrebujete, pretože to, čo vám robí najväčšiu radosť, už máte doma.
Nevýhody: metóda je náročná na sebaovládanie, ale je to jedna z tých metód, ktoré vám naozaj môžu celoživotne pomôcť k minimalistickej domácnosti, pretože je univerzálna.
Pravidlo 90/90
Ďalšia z metód, ktoré vymysleli The Minimalists spočíva v tom, že pri každej veci, ktorú doma máte, sa spýtate, či ste ju použili v posledných 90 dňoch a ak nie, či ju plánujete použiť v nasledujúcich 90. Pre sezónne veci je lepšie aplikovať pravidlo 6 mesiacov, aby ste si tak zaručili, že sa nezbavíte v lete lyží :).
Výhody: vďaka tejto metóde dokážete odhaliť veci, ktoré sa stali súčasťou vašej domácnosti, ale v skutočnosti ich vôbec nepoužívate, len dotvárajú kolorit vášho domu či bytu.
Nevýhody: v podstate žiadne, až na to, že sa časom môžete unaviť pri rozmýšľaní o tom, kedy ste ktorú vec použili. Okrem toho máme my ľudia často skreslenú predstavu o čase a nie vždy si vieme uvedomiť, kedy sme ktorú vec použili naposledy.
Pravidlo 20/20
Pravidlo 20/20 sa aplikuje na veci, ktoré nepoužívate, ale pri ktorých sa nijakým spôsobom nedokážete rozhodnúť, či ich potrebujete alebo nie. Ja ho rada aplikujem práve na „čo ak“ veci. Hovorí o tom, že ak niečo dokážete zohnať do 20 minút a stojí to menej ako 20 eur, nepotrebujete to doma skladovať. Napríklad?
U nás doma to boli rôzne pomôcky na pečenie, formy a formičky, ktoré som doma skladovala, pretože „čo ak sa ich raz rozhodnem použiť“? A rovnako som ich predtým nakúpila, pretože som si myslela, že sa mi raz budú doma hodiť. Poviem vám tajomstvo. Nepoužila som ich, tak skončili niektoré u kamarátky, niektoré v swape domácich potrieb. Mám doma jednu formu na bábovku a tortu. A viem, že ak sa raz rozhodnem robiť čokoládové pralinky alebo tartaletky, skočím si požičať formy ku kamoške, lebo je to vec, ktorá ma stála menej ako 20 eur a čas, ktorý strávim tým, že si ich požičiam je menší ako 20 minút.
Výhody: oslobodíte sa od vecí, ktoré doma skladujete zbytočne a veľmi pravdepodobne sa naučíte aj nekupovať veci len preto, že ich možno raz budete potrebovať. Niekedy sa stačí pozrieť na tú kôpku, ktorú vytriedite a budete jej hľadať nový domov, predstaviť si za tým peniaze, ktoré ste minuli zbytočne na veci, ktoré nepoužívate a nabudúce vás v obchode prejde chuť kúpiť si ďalšiu peknú zapekaciu misu.
Nevýhody: je náročné zbaviť sa pocitu viny, že dávate preč veci, ktoré sú funkčné a možno sa bojíte toho, že ak ich raz budete potrebovať, nebudete si ich vedieť zaobstarať.
Tak, ktorú metódu použijete tento víkend?