3 tipy na to, ako si urobiť poriadok v šatníku (aj s fotkami môjho letného)

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času trávite pred skriňou rozhodovaním sa o tom, čo si obliecť – pri všetkých tých momentoch, keď na nič z toho, čo je v skrini nemáte práve chuť alebo sa to k sebe nehodí alebo je jedna časť práve v špinavom prádle alebo …. a nakoniec skončíte pri rifliach a tričku?

Podľa tohto článku je to neuveriteľných 287 dní, ktoré strávime výberom toho, čo si oblečieme. Za život tak premrháme takmer 0,8 roka státím pred skriňou! Výskum je síce starší, ale keď si predstavím, ako dlho mi trvalo vybrať si oblečenie ešte pred pár rokmi, neverím, že by sa tento čas znížil.

A možno práve preto sa k črtám vysoko efektívnych ľudí radí aj tá, že nosia v podstate stále dokola to isté. Nielen preto, že je to jednoduché, že sú ľahko rozpoznateľní, že to z dlhodobého hľadiska šetrí peniaze tým, že v obchodoch nenakupujete bezhlavo to, čo sa vám páči, ale len to, čo je vašou osobnou „uniformou“, ale najmä, ponechávate si svoju mentálnu kapacitu na efektívne rozhodovanie a nemrháte ňou na zbytočnosti.

Viete, čo je to únava z rozhodovania? V psychológii sa tak označuje fenomén, ktorý hovorí o tom, že čím viac rozhodnutí denne musíte urobiť, tým sa každé nasledujúce stáva náročnejším a vedie k tomu že neskoršie rozhodnutia budú s veľkou pravdepodobnosťou pre nás horšie, pretože na ne nezostane dostatok energie. Prečo? Každý máme obmedzené množstvo mentálnej energie, ktoré dokážeme denne využiť. Ak ho premrháte na to rozhodovanie o tom, čo si obliecť, čo si dať na raňajky, ktorý rúž použijete, aký program s deťmi naplánovať na poobedie, keď sa vrátite z práce, tak vám nezostane dostatok energie a kreativity na to, aby ste sa venovali veciam, ktoré urobiť musíte, napríklad aj v práci.

Zdroj obrázka: asd3, getty images

 

Na každý deň máme vyhradené obmedzené množstvo mentálnej energie. Ak ho premrháme na nedôležité rozhodovanie, napríklad o tom, čo si obliecť, nezostane nám dosť na to, aby sme ju venovali dôležitým veciam.

Kľúčom teda je (a neplatí to len pre šatník, pretože každá žena dôverne pozná problém, ktorý sa volá „čo mám uvariť“) eliminovať rutinné rozhodnutia na minimum. Ako to urobiť v prípade vášho šatníka?

Vytvorte si vlastnú uniformu

V šatníku platí Paretov princíp rovnako, ako v práci. 80% času nosíme 20% svojho oblečenia. Ktoré je to vaše obľúbené? Vyberte všetko oblečenie, ktoré máte na aktuálnu sezónu a jedno po druhom si ho zoberte do ruky – pamätáte sa, kedy ste ho mali naposledy oblečené? Tento rok, minulý alebo kedysi dávno? Páči sa vám ešte? Hodí sa k vášmu štýlu alebo je ešte z čias, keď ste mali o dve konfekčné čísla menšiu veľkosť a chodili ste do školy?

Ak vytriedite všetko, čo sa k vám nehodí, je poškodené, má dierky, je vám malé alebo ste práve s prekvapením zistili, že niečo takéto máte, zostane vám doma pravdepodobne len malá kôpka toho, čo nosíte dokola, rady a s láskou. A to vám v podstate stačí.

Zostali vám po triedení len troje rifle, dvoje nohavice, tri sukne, päť šiat a sedem tričiek, tri blúzky, dve saká a dve šatky? Je to síce len 27 kúskov oblečenia a doplnkov, ale ak sa vám všetky navzájom dobre kombinujú, stačí jednoduchá kombinácia a dostanete sa vysoko nad 100 rôznych kombinácií. A verte mi, nikto si nevšimne, že nosíte stále dokola to isté.

Vyskúšajte metódu otočených vešiakov

Vyskúšajte metódu otočených vešiakov, ak máte svoje oblečenie zavesené na vešiakoch, prípadne si vyhraďte v komode prázdnu zásuvku, ak máte veci poskladané. Ako na to? Ak si nie ste istí, ktoré veci nosíte a ktoré nie (čo je predpokladom prvého tipu v tomto článku), urobte to takto.

Všetky veci, ktoré máte na vešiakoch, otočte vešiakom naopak. Ak vec používate, vešiak otočíte správnym smerom. Rovnako môžete postupovať pri veciach uložených v skrini. Vždy po použití odložte vec do samostatnej zásuvky alebo police v skrini, kam nebudete ukladať nič iné.

Takto jednoducho identifikujete, ktoré oblečenie nenosíte a iba vám doma zaberá miesto.

Metóda otočených vešiakov vám pomôže zistiť, čo v skutočnosti nosíte a čo nie. Zdroj obrázka: gyro, getty images

Zoberte si na pomoc kamošku

Alebo partnera, manžela, sestru, hocikoho, kto je k vám dostatočne úprimný a komu sa nehanbíte povedať hocičo na plné ústa. A potom skúšajte alebo sa rozprávajte. Podpora zvonka nie je dobrá len preto, že vám ten druhý napríklad povie, že tá sukňa sa vám vôbec nehodí, ale aj preto, že môžete prísť na to, kde je váš problém, keď ho vyslovíte pred niekým iným nahlas. 

Napríklad prídete na to, že si nechávate oblečenie, ktoré vám pripomína istý úsek vášho života alebo držíte v skrini veci, ktoré reprezentujú vaše štíhle ja, ktorým ste boli pred troma pôrodmi a desiatimi rokmi. Keď si to nahlas pripustíte a uvedomíte si, že vaše telo sa zmenilo alebo že tým, že vyhodíte tričko zo základnej školy neprídete o milé spomienky, triedenie vám pôjde ľahšie.

A ako to mám doma ja?

 
Toto sú veci, ktoré nosím v lete, niektoré celoročne. Na obrázku chýba ešte sveter na chladnejšie rána a večery, jedno tričko, ktoré som zabudla cez víkend v tiny house a jedny šaty, ktoré sú u krajčírky.
 
Suma sumárum tak nosím stále dokola (vrátane vecí, ktoré nie sú na fotkách)
  • 5 šiat
  • 1 overal
  • 5 tričiek
  • 2 rifle, 2 nohavice a 1 sukňu a
  • 1 kabelku.
A okrem toho mám ešte
  • 2 legíny a dve tričká na ihrisko s deckami a
  • 6 kúskov na športovanie a beh – legíny, kraťase, bežeckú sukňu a tričká

A to je všetko.

Všetko nosím, často a rada. Nie je toho veľa, ale je ešte sa mi nestalo, že by som si nemala čo obliecť, že by som dumala desať minút pred skriňou, čo si dám na seba a ani to, že by sa ma niekto pýtal, prečo nosím stále dokola to isté. Ale ak sa stretneme, pokojne sa ma opýtajte 🙂

A áno, nemám žiadne šortky a ani blúzku, pretože som odvtedy, keď som donosila posledné, nenašla žiadne, čo by sa mi páčili, ale ak nájdem, v mojom šatníku ich rada privítam.

Tak ako, vrhnete sa na svoj šatník aj vy?

Zdroj titulného obrázka: pixelshot.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *